Hollywood Sineması ve Geleceğe Göz Kırpmak

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Hollywood Sineması ve Geleceğe Göz Kırpmak

Hollywood Sineması ve Geleceğe Göz Kırpmak

Aslında uzun zamandır üzerinde zaman buldukça düşündüğüm bir konuyu, Hollywood Sineması üzerinden bu yazımda sizlerle paylaşmak istiyorum.

Hollywood, herkesin bildiği üzere sinema sektörünün kalbinin attığı yerlerin başında geliyor. Ben de iyi bir sinemasever olarak, ilgiyle tüm filmleri elimden geldiğince izlemeye çalışıyorum. Fakat sadece izlemekle kalmıyor aynı zaman da anlamaya, anlamlandırmaya ve film üzerinden okuma yapmaya çalışıyorum.  Bu gerçekten sevdiğim hobilerimden biri.

Malum bir sinema filminin her ne kadar Bilim-Kurgu (Sci-Fi) olsa bile gerçeklikle tamamen bağlarını kopartabilmesi mümkün değil. Dolayısıyla her filmde mutlaka gerçek hayat ile ilgili bir ilinti ya da mesaj bulabilmek mümkün. Dolayısıyla özellikle Hollywood sinemasında dikkat ettiğim en önemli husus bu mesajlar oluyor.

***

ABD’nin her zaman ‘Toplum Mühendisliği’ konusuna çok düşkün olduğunu düşünmüşümdür. Özellikle bunu sinema sektörünü de kullanarak inşa ettiği bilinen bir gerçek. Bu düşünceyle son on yılda izlediğim ve bende iz bırakan tüm Hollywood yapımı Bilim-Kurgu filmlerini düşünmeye başladım. Düşünürken kafamdan seçtiğim bu filmler ve konularının oldukça ilginç olduğunu fark ettim ve bana ‘Geleceğe Göz Kırpmak, Geleceğe Alıştırmak, Gelecek Dizaynı’ gibi kelimelerin ardı ardına bilincimde çağrışım yapmasına sebep oldu. İzlediğim dönemde hiç böyle bir hisse kapıldığımı sanmıyorum.

Üstelik yine 2000’li yıllardan son 2 ya da 3 yıl öncesine kadar bu tarz filmleri izlediğimde düşündüğüm şey; ‘Bu senaryoyu bu adamlar nasıl yazmış acaba?’ sorusu oluyordu.

***

Düşünün değerli okurlar, filmleri ilk çıktığı dönemlerde izlerken hep yok artık dediğimiz Bilim-Kurgu senaryoları belli bir süre sonra gerçek dünyada kendini göstermiyor mu? Ben çok net bir şekilde 2000’li yılların başında ‘Dünya dışına kurulan yeni ülke’, ‘Zengin ve zekilerin ayrılıp kalanların tecrit edilmesi’, ‘Yapay Zekâ ve Robotlar’ gibi birçok senaryoyu hatırlıyorum. Üstelik biz kamuoyu olarak daha bu konulara hâkim değilken bu senaryoları izledik değil mi? Bu konularda izlediğiniz filmlerin çıkış tarihlerini lütfen inceleyin ve daha sonra bu konularla ilgili çıkan gerçek dünya haberlerinin tarihlerini. Az çok bir bir şeyler fark edeceğinize eminim. Çünkü bu adamlar bizim bilmediğimiz bir kaynaktan besleniyor.

Zaman geçtikçe filmlerde izlediğimiz ve ‘Yok artık’ dediğimiz tüm kurguların bugün gündelik yaşamın bir parçası olduğuna şahit oluyoruz. Başından beri söylemeye çalıştığım şey şu; Bizi gelecek için hazırlıyor, alıştırıyor ya da antrenman yaptırıyor olabilirler mi? Hazırlandığımız ya da bizi hazırlamaya çalıştıkları gelecek iyi mi kötü mü? Gelecek diye beklediğimiz yenidünyada bizi neler bekliyor? Gelecek dizaynı, toplum mühendisliği nasıl işliyor?

***

Değerli okurlarım, bu yukarıda sorduğum soruların tek bileşeninin Sinema Sektörü olmadığı aşikâr. İnsanoğlu çepeçevre bir amaç ve idea için sarılmış, kuşatılmış durumda olabilir, en azından son zamanlarda kafamı bir hayli kurcalayan konu bu.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir