İzole Olmayı Avantaja Dönüştürün

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. İzole Olmayı Avantaja Dönüştürün

İzole Olmayı Avantaja Dönüştürün

Yeni tip Koronavirüs salgınından bu yana gerek devlet eliyle gerekse bireysel önlemler gereği kendimizi dış dünyadan izole etmiş durumdayız. Hızlı bir yaşamdan bir anda evlere kapanan bireylerde eminim bir buhran durumu yaşanıyordur. Alıştığımız çalışma düzeni ve hayat tarzına bir süre ara vermek durumunda olmak, oldukça zor ve bir o kadar da psikolojik açıdan yıpratıcı bir sürece dönüşebilir.

Ama ‘Bardağın Dolu Tarafına Bakmak’ sözünü hatırlamanızı istiyorum. İzole günlerimizi aslında birçok açıdan kendi lehimize çevirme fırsatımız var. Bu sayede buhranlı ve stresli halimizden arınabilir, kendimize yeni değerler katabilir ve hayata farklı bir açıdan bakma yetimizi geliştirebiliriz. 

***

Salgının insanları kendilerini izole etmesini zorunlu hale getirdiği bu günlerde, bolca vaktimizin olduğu aşikâr. Bu vakti iyi ve verimli bir şekilde geçirmek, Covid-19’dan sonra yeni dünya düzenine ayak uydurmaya çalışmak, bolca okuyup düşünmek hepimiz için iyi bir uğraş olabilir. Çünkü düzen değişiyor ve dünya eviriliyor. Bu evirilme Covid-19 olayıyla daha da hızlandı ve kapsamını değiştirdi.

Dolayısıyla salgının bittiği günlerde ki dünyaya rahat alışabilmek için elimizden geleni yapmalıyız.

Bolca bize kalan bu zaman da eminim birçok farklı problem canınızı sıkıyordur. Özellikle ekonomik durumun belirsiz olması, işsizlik ve daha niceleri. Fakat bunları sık sık okuyup duyduğunuzun farkındayım. O yüzden bu yazımda biraz ‘Bardağın Dolu Tarafından Bakacağız’

***

Yeni bir dil öğrenmek, yeni online eğitimler almak, kitap okumak ve evde sevdiklerimizle kaliteli vakit geçirmek bu sürecin avantajları olabilir. Her ne kadar hayat durma noktasına gelmiş bile olsa, dünya durmuyor. Reel hayat her ne kadar yavaşlamışta olsa dijital süreç hızına hız katmış durumda. Üstelik farklı alanlardan birçok sertifikalı eğitim için dijital platformları kullanabilirsiniz.

Dünyanın artık insanlardan daha farklı beklentileri var. Bunların farkında olmak ve bu yönde kendimize yeni değerler eklemek hayatın sonraki evrelerinde daha iyi bir yer edinmek açısından faydalı olabilir.

***

Her şeyden öte eve kapanıp kendi kabuğumuza çekildiğimiz şu süreç, belki de kendinizi yeniden keşfettiğiniz bir dönüm noktası olabilir. Bu yüzden kendimize zaman ayırmayı asla ihmal etmemeli, kendimizi dinlemeli, iç sesimize kulak vermeli dünyaya bakış açımızda yeniliklere gitmeliyiz.

Bu sadece salgın için değil, hayata daha umutla bakmak, daha verimli olmak ve daha iyi parlamak için her zaman geçerli bir durumdur.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir