Koronavirüs Büyük Bir Değişimin Başrolü

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Koronavirüs Büyük Bir Değişimin Başrolü

Koronavirüs Büyük Bir Değişimin Başrolü

Koronavirüs tüm dünya için her anlamda büyük bir değişimin tetikleyicisi konumunda. Malum teknoloji, iş modelleri ve çalışma şekilleri, harcama eğilimlerimiz, E-Ticaret’in yoğunlaşması, değişen alışkanlıklar gibi aslında hayatımızın tüm alışılmış davranış ve eğilimlerin hızlı bir dönüşüme girdiğine şahit oluyoruz.

Salgından sonraki bu geniş yelpazeli dönüşümün kalıcı olacağı net bir şekilde görülebiliyor. Çünkü zorunlu olan bu dönüşüm için alt yapı zaten hazırdı. Sadece bir kıvılcım bekliyordu ve salgın bu devrimi tetikledi. Artık bizi yeni bir dünya, yaşam ve sosyal kurallar bekliyor.

Biraz bu değişime ışık tutmak, gelecek ile aramızdaki perdeyi aralamak için oldukça iyi bir yöntem. Özellikle bazı istatistikler, geleceğin yeni dünyası ile alakalı bizlere ilginç bilgiler verebilir.

***

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) verilerine göre sadece Nisan ayında 2 Milyon kart ile ilk defa internet üzerinden alışveriş yapıldı. Rakam oldukça çarpıcı çünkü tek bir ay içerisinde daha önce hiç internet üzerinden alışveriş yapmamış olan insanlar, koronavirüs sebebiyle online alışveriş gerçekleştirdi.

Yine nisan ayında internet ödemeleri %24 ile rekor seviyeye ulaştı. Artık insanlar daha sık internetten satın alma ve ödeme işlemleri yapıyor. Fiziki şubelerin topu dama atıldı bile bunu söylemeye gerek yok. Bankaların mobil uygulamalarının kullanım sıklığı ve işlem tutarları inanılmaz bir şekilde yükselmiş durumda. Sizce artık bankaların her mahalleye şube açmasına gerek var mı?

Netflix salgın sonrası üye sayısını tam 15.8 Milyon artırdı. Bu önceki yıllara ve aylara göre en büyük pik yaptığı dönem olarak görülüyor. Ayrıca internet üzerinden konferans yöntemini sunan Zoom ve Skype gibi popüler uygulamaların kullanım sıklığı ve üye sayılarında müthiş bir artış mevcut.

Bakınız, insanlar artık ekmeğini, sporunu, işini, sosyal aktivitesini, konferansını, görüşmesini, yemesini, içmesini her şeyini evde yapıyor. -Ekmek yapma makinasının satış oranları +%374 artış gösterirken en çok satılında artış gerçekleşen ürün ise +%725 ile Dumbell.- Spor salonlarına elveda demeli miyiz?

Ayrıca bireysel tarımda da yukarı yönlü kıpırdanmalar mevcut. İnsanlar bahçesine, saksısına çeşitli ürünler ekmeye başlamış. Komşularla yemek paylaşma adetinde azalma mevcut. Akraba ziyaretleri minimumda. Her başı ağrıyanın soluğu acilde alma oranlarında düşüş var. Kendi saçını tıraş etmeye başlayanların oranı ise bir hayli yüksek.

İster istemez bu veriler ışığında toplumdan soyutlanma ve bireyselliğe dönüşün hız kazanmasından çekinmiyorum dersem yalan olur.

***

Sosyal medya kullanım sıklığı, mobil cihazlarla geçirilen vaktin artışı, sektörlerin evden çalışma modeline hızlı bir şekilde geçiyor olması, insanların bir anda kabuklarına çekilmesi ve iletişim metotlarımızın değişmesi. Büyük bir değişimin içerisindeki karakterler olarak, geniş bir perspektiften bu dönüşümü incelediğimizde kimileri için büyük fırsatlar görünürken kimilerini de zor günler bekliyor. Eskisine göre daha fazla dijitalleşen bireyler, daha fazla dijitalleşen sektörler göreceğiz bu belli. Tabi öte yandan dijitalleşemeyenler için de endişelenmemiz gerekiyor.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir