Oyun Endüstrisi ve Türkiye’deki Gelişimi

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Oyun Endüstrisi ve Türkiye’deki Gelişimi

Oyun Endüstrisi ve Türkiye’deki Gelişimi

Tüm dünya dijital bir çağa hızlı bir giriş yapmışken, Türkiye’nin dijitalleşme ile gelen oyun endüstrisindeki serüveni nasıl ilerliyor?

Dünya özellikle 2000 yılından itibaren hızla bilişim ve teknoloji alanında ilerlemeye ve bu sektör için oldukça yüksek yatırımlar çıkarmaya başladı. 2016 verilerine göre ülkemizdeki teknoloji ve İnternet üzerine yapılan yatırımlar ise  milyon dolarları aşmış durumda.

Bilişim ve teknoloji alanında yapılan yatırımları yıllar bazında incelediğimizde, son 2 yıl içinde en göze çarpan ve yoğun yatırım desteği gören sektör oyun ve oyun sanatı olmakta. Tüm dünyada diğer teknoloji yatırımlarına göre inanılmaz bir yükseliş gösteren oyun endüstrisi, önümüzde ki yıllarda en çok tercih edilen yatırım alanlarından biri olacak gibi duruyor.

Ülkemizde ki video oyunları ve oyun endüstrisi denilince akla gelen ilk isimlerden olan, OYUNDER (Oyun Tasarımcıları, Geliştiricileri, Yapım ve Yayıncıları Derneği) yönetim kurulu üyesi, Recontact:İstanbul oyununun yapımcısı ve aynı zamanda girişimci kadınların yeni girişim alanı olan dijital oyun sektöründe aktif rol alabilmesi için hayata geçirilen Women in Games projesinin de kurucusu olan sayın Simay Dinç, oyun endüstrisi ve Türkiye’deki gelişimi ile alakalı  sorularımızı cevapladı.

1 – Öncelikle oyun dünyası ile nasıl tanıştığınızı merak ediyoruz? Oyun camiasında oldukça tanınan biri olarak bize oyun sektörü maceranızdan bahseder misiniz?

Recontact:İstanbul’un yapımcısı olarak oyun sektörüne giriş yaptığımdan bu yana Türkiye’de çok az kadının oyun sektöründe kariyer yapmayı hedeflediğini gözlemledim. Teknoloji ve yeni medya sanatının bir formu sayılan oyun yapımında, kadının inovatif çalışmalarının bu sektöre katma değer yaratacağına çok inanıyorum.

Bu nedenle Türkiye’nin ilk oyun yapımcıları ve geliştiricileri derneği OYUNDER’in bünyesinde Women in Games’i kuruluşuna öncülük yapmış olmaktan dolayı çok gururluyum ve heyecanlıyım. Bu heyecanı oyun sektöründe aktif rol almak isteyen yenilikçi yaratıcı kadınlarla paylaşabilmek benim için oldukça mutluluk verici. İstanbul’da ve Anadolu’da sadece bu yıl 30’a yakın etkinlik düzenledik ve potansiyeli gördük. Farkındalık artarsa fayda ve fark yaratacak dünya çapında işlere imza atılacağına inanıyoruz.

2 – OYUNDER’in kurul üyesi olarak, Türkiye’de ki oyun Endüstrisinin durumu ve gelişimi hakkında bize neler söyleyebilirsiniz?

Gartner Oyun Sektörü Araştırma Raporu’na göre, oyun konsolları donanım ve yazılımını içerecek şekilde tanımlanan oyun sektörünün, 2015 sonunda 111 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Dijital oyun sektörü dünya çapında bu yıl 100 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşacak ve bunun 30 milyar dolarlık bölümü doğrudan mobil cihazlar üzerinde oynanan oyunlardan gelecek. Bu rakamın 2020’ye kadar 70 milyar doları aşması bekleniyor.

Türkiye’de 21,8 milyona ulaşan oyuncu kitlesi bulunmakta. Türkiye’de yoğun genç nüfus dolayısıyla dijital oyun kültürünün son derece yaygın olduğu ifade edilirken, günde 39 milyon saat oyun oynandığı tahmin ediliyor. Türkiye, sosyal oyun kategorisinde oyuncu başına oyun oturumu süresinde 38,4 dakika ile dünyada birinci konumda yer alıyor.

3 – Türkiye’nin ilk ve tek video oyunları ve oyun endüstrisi üzerine kurulmuş Sivil Toplum Örgütü olarak, profesyonel anlamda ne gibi faaliyetleriniz var ve bu oluşum ile elde ettiğiniz kazanımlar nelerdir?

OYUNDER olarak 2012 yılı sonundan bu yana 160’ın üzerinde üyesi ile video ve dijital oyun sektörünün gelişmesi için faaliyetlerine devam eden bir sivil toplum örgütüyüz.

Riot Games Türkiye (LOL), Netmarble Türkiye, Gram Games, INgame Group, Lokum Games, Nowhere Studio, Moralabs, No-pact, İzmo Bilişim gibi daha ismini burada maalesef uzatmamak amacıyla veremediğim oyun geliştiricilerinin yanı sıra, oyun alanında iş yapan 3 parti servis sağlayıcıları olan; GameX Uluslararası Oyun Fuarının organizasyon düzenleyicisi Rönesans Fuarcılık, dünyanın en büyük spor markalarından ESL’in (Electronic Sports League) Türkiye ayağı ESL Türkiye’de üyelerimiz arasındadır.

Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki Türkiye’de oynanan dijital oyunların online mobil tarafını da birleştirirsek neredeyse %60’ı hatta daha fazlası pazar payı olarak derneğimizin üyelerinin geliştirmiş olduğu veya yayınladığı oyunlardır.

Sektörü 360 derece anlamak ve kapsamak arzumuz nedeniyle hem bireysel hem de kurumsal üyeliğe olanak sağlayan bir tüzüğümüz var. Bağımsız oyun geliştiriciler, fikri mülkiyet hakları konusunda uzman avukatlar, üniversitelerimizde oyun bölümlerini açan akademisyenlerimiz de üyelerimiz arasındadır. Esasen bugüne kadar kamu ve diğer iş birliği örgütleri ile çalışmalarımızı uzun süredir sürdürmekteyiz.

4 – Genç girişimci bireylerin oyun sektöründe aktif rol alabilmesi, tasarım, yapım, geliştirilme aşamalarında faaliyette bulunabilmesi yerli oyun olgusu açısından oldukça önemli. Bu konuda özellikle genç beyinleri bu sektöre dâhil etmek için neler yapıyorsunuz?

2013 yılında bu sektörün Türkiye dışında tanıtımını gerçekleştirmek üzere yine Almanya Berlin’de Türkiye oyun endüstrisini tanıtmak üzere firmalarımızı o dönem yaratıcı endüstrilere yönelik verdiği destekler nedeniyle, İstanbul Kalkınma Ajansını da davet ederek bir seminerler dizisi gerçekleştirdik. Bugüne kadar sektörün gelişmesi için 100’e yakın irili ufaklı tamamı ücretsiz etkinlikler düzenledik.

Örneğin dünyanın en önde gelen Electronic Arts, Blizzard ve Disney Entertainment gibi oyun şirketlerinde çalışan Türkleri, Türkiye’de toplantılar düzenlemesi için davet ederek ders ve seminerler verdirdik.

2016 yılında yine Türkiye’de 25’in üzerinde üniversitemizi kapsayan bir tur gerçekleştirerek gençlerimize oyun sektöründe kariyer fırsatları hakkında bilgiler vermek üzere seminerler düzenledik. Malatya, Ankara, Antalya, İzmir, Eskişehir, Bursa, Kayseri gibi daha birçok şehre ve üniversitelerimize konuk olduk. Kaynaklarımızın el verdiği ölçüde sektöre yönelik farkındalığı arttırmak adına çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

Yine örneğin Türkiye’de geliştiriciler tarafından en çok kullanılan cross platform olan Unity firması, Türkiye’de Unity 5’in yeniliklerinin tanıtımını OYUNDER’in daveti ile İstanbul’a gelerek gerçekleştirdi. 2016 yılının yaz aylarında ise Türkiye’de 50 geliştirici şirketin üzerinde bir grup ile “2016 yılı Türkiye Oyun Geliştirici Ekosistemi” araştırmasını tamamlayarak kamuoyu ile paylaştık. Bu çalışma da aslında ihtiyaçları ve gelişmeye açık alanların neler olduğu çok daha ciddi biçimde ortaya çıkardı.

Son olarak Kültür Bakanlığımızca gerçekleştirilen GENCDES projesi kapsamında, oyun sektörüne yönelik desteklerin verilmesi için oluşturulan süreçlere OYUNDER olarak aktif katkı vererek, başvuru ve müracaat sürecinin formlarının oluşturulmasına yardımcı olduk.

5 – Diğer dünya ülkelerine göre Türkiye’nin dijitalleşme adımını biraz geç atmaya başladığı söylenebilir. Bu geç kalışı telafi etmek için özellikle ilgili bakanlık, kurum ya da kuruluşlarla ortak bir hareketiniz veya projeniz var mı?

Örneğin 2013 yılında Ekonomi Bakanlığımızın yeni bir döviz kazandırıcı hizmetler tebliği hazırlamak istediği bilgisi bize ulaştıktan hemen sonra, sektördeki firmaları topladık ve bir çalıştay gerçekleştirdik. Sonucu kendilerine sunulmak üzere bir özet rapor çıkardık ve sunduk. Hatta bunun için teşekkür alarak Ankara’ya tebliğ çalışmalarına katkı vermek üzere davet edildik. Katılarak katkı sağladık.

Son iki yıldır yine Ekonomi Bakanlığımızın inisiyatifi ile başlatılan ve TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) tarafından sürdürülen Hizmet İhracatçı Birliklerinin kurulmasına yönelik çalışmalarda sürekli ve düzenli katkı vermeye çalıştık.

TİM tarafından Ekonomi Bakanlığına yönelik hazırlanan rapora, oyun endüstrisine ait bölümünü gerçekten çok ciddi bir şekilde oluşturarak çalışmaya dahil ettik. İmkân bulunur ve uygulamaya konursa gerçekten önemli farklar yaratacak. Buna inancım tam. Bu rapor özet hali ile TİM Raporuna eklendi.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir