Yükselen Furya: DeepFake

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Yükselen Furya: DeepFake

Yükselen Furya: DeepFake

Değerli takipçiler, bu yazımda size son senelerde dünya üzerinde popüler olmaya başlamış, ülkemizde ise 2018 yılının sonlarında internette rastladığımız tartışmalar ve çeşitli medya gruplarının paylaşımları ile bilinirliliği artmış bir konudan bahsedeceğim.

Bu furyanın ismi ‘Deepfake’.

Duydunuz mu?

Aslında çoğunuzun çok aşina olduğunu sanmıyorum. En azından benimde karşıma BBC Türkçe’nin bir paylaşımı ile çıktı. Fakat kısa bir araştırma sonrası oldukça ilgimi çeken bu ‘DeepFake nedir?’ sorusu beni fütursuzca içine çekti diyebilirim.

Bir yapay zekâ teknolojisi olarak adlandırılan DeepFake, insan yüzlerinin değiştirilerek farklı amaçlar için farklı sesler ile kullanılması esasına dayanıyor. En azından son zamanlara kadar bu şekildeydi.

DeepFake tekniğini aslen meşhur kılan şey ise Reddit sosyal platformunda birilerinin yüzünü başka birileriyle değiştiren bir kullanıcının bu işi ünlülerin yüzünü pornografik videolar ile sentezlemesi sonrası yaşanan olaylar ve takiben ortaya çıkan viral haberler oldu.

Fakat yazılım ve yapay zekâ teknolojisinin hızla geliştiği günümüzde bu imaj sentezleme tekniğinin olduğu yerde sayacağını düşünmek biraz garip kaçabilir. Ve inanın DeepFake furyası, oldukça korkunç bir kaosun içine doğru oldukça hızlı bir şekilde yaklaşıyor.

Youtube üzerinden yaptığım aramalarda bu tekniğinin çok daha farklı boyutlarına şahit olduğumu da belirtmem gerekiyor. Özellikle son zamanlarda bir kişiyi aynı ses tonu ve seviyelerinde aslında daha önce hiç söylemediği ya da söylemesi asla mümkün olamayacak olan cümleleri söylediği çeşitli çalışmalar yapıldığı görülüyor. Bununla alakalı oldukça meşhur bir videoyu bu satırlarımın altından size iletiyorum. Bu videodan sonra ne demek istediğimi daha rahat anlayacaksınız.

40. saniyeye kadar B.Obama konuşuyor, Ama 40. Saniyeden sonra DeepFake devreye gidiyor.

Sinema Sektörü İçin Bir Nimet

DeepFake kavramıyla ilgili komplovari düşüncelerimden bahsetmeden önce tabi ki bu muhteşem ve bir o kadar da ulaşılabilir sistemin sinema sektörü için neler vaat ettiğine değinmek istiyorum.

Sinema sektörü şüphesiz yıllardır durmaksızın büyüyen ve gelişen bir sektör. Hem de her anlamda. Fakat bu hayranlıkla takip ettiğim sinema sektörü içinde herkes gibi benimde bir acım var. O da Paul Walker’ın elzem bir kaza sonucu hayatını kaybetmesi.

Bundan neden bahsediyorum, çünkü bu DeepFake olayı ile Paul Walker’ı bir filmde oynatabilirsiniz. Hatta oyunculuğu için bu sanal illüzyona Oscar bile verebilirsiniz. Durum bu kadar ileri düzeyde. Hiç var olmamış bir sanatçı yaratabilir, hayata gözlerini yumanları dijital sahnelerde oynatabilir ve hatta Jackie Chan’i bale yaparken DeepFake’leyebilirsiniz.

Ayrıca altını çizmek gerekirse, sinema sektöründe henüz mükemmel işlemese bile zaten kullanılan, aslında çok önemsenmeyen bir teknikti bu. Fakat bunun ‘Machine Learning’ dediğimiz yani öğrenen makineler, yani yapay zekâ! İle son zamanlardaki gelişmeler sayesinde aynı kulvarda bir araya gelmesi korkunç sonuçlar doğuracağı şüphesini akıllara getirmiyor değil.

Yapay zekâ teknolojisi ile beraber yürüyen bu sistemde, kişilerin önceki konuşmaları, resimleri ve sesleri işleniyor ve dudak hareketleri, gözleri, kulakları, mimikleri ve ses tonları yapay zeka ile öğrenilerek, tasarlanacak olan DeepFake için kullanıma hazır hale getiriliyor. Kısaca bu sistem sizi birebir taklit ediyor!

Siyasi Manipülasyon İçin Birebir

DeepFake teknolojisi aslında eski ABD başkanı B. Obama için yapılan bir DeepFake videosu ile politika alanında kendini göstermeye başladı. Dolayısıyla herkesin aklına bu teknolojinin siyasi manipülasyon ve kara propaganda aracı olarak kullanılırsa ne olacağı ya da nasıl sonuçlar doğuracağı geldi.

Aynı şekilde bu düşünce benimde nöronlarım arasında etkileşime sebep oldu diyebilirim. Fakat bu gerçekten göz ardı edilebilecek bir şey değil.

Siyasi manipülasyon ve kara propaganda, yalan haber gibi konuların oldukça popüler olduğu ülkemizde, sivri zekalı arkadaşlarımızın bunu çok etkin bir şekilde kullanılabileceği ve bunların ‘Filtre Balonu’ -Filtre balonu yazıma da göz atmanızı öneririm.- sayesinde hızla viral olarak akşam haberlerinde karşımıza çıkacağı oldukça öngörülesi değil mi?

Şu an tamamen ücretsiz yazılımlar ile bu videolar yapılabiliyor. Yani Sinema sektöründe kullanılan bu teknolojinin ele ayağa düştüğünü söyleyebiliriz. Fakat dünyayı asıl korkutan şey, bunların profesyonelce yapılanlarının ve yapanların sayısında ki artış ve sıçradıkları siyasi alan.

Kitleleri kandırmak ve farklı amaçlar doğrultusunda yönetmek ya da yönlendirmek için oldukça elverişli olan bu sisteme karşı şimdiden bazı ülkelerde belirli yasalar hazırlanıyor, bazılarında ise yürürlüğe girmek üzere. Buna karşı nasıl ve ne şekilde bir önlem alınabilir bilmiyorum fakat ileride bu durum ciddileşirse dünya üzerindeki siyasi oluşumların temelden sarsılabileceği aşikâr.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir